Przejdź do treści

Czym jest decotyw?

decotyw to połączenie tradycji z nowoczesnością. To motyw na rękodzieło, które urodziło się z miłości do tworzenia i satysfakcji z projektowania. To kolektyw różnych metod, form, kolorów i wzorów. To znajdowanie pozytywów i piękna w rzeczach codziennych. To poszukiwanie swojej pasji i znajdowanie jej we własnym wyrazie kreatywności i procesie twórczym. To kreacja nowoczesna tworzona za pomocą rąk. 

To haftowanie, szycie, projektowanie, malowanie, tworzenie digital i delektowanie się sztuką.

To projekt, który ze zwykłej pasji, przerodził się w założenie własnej firmy. To pomysł na życie.

O mnie

Szycie i haftowanie to pasje, w których zakochałam się od pierwszego ściegu, a że uwielbiam robić rzeczy przeróżne – często też chwytam za pędzel i maluję akwarelą. Tworzenie to coś, co obdarza mnie przemiłym i serdecznym uczuciem, które sprawia, że czuję się spełniona. 

Jestem Iga (ona/jej). Pochodzę z Kociewia i mieszkam w jego stolicy. W toku swojego życia podejmowałam wiele hobby, które wszechstronnie mnie rozwijały, jednak żadne z nich nie łapało mnie za serce tak jak haftowanie i rysowanie. Z wykształcenia jestem kryminologiem i pedagogiem resocjalizacyjnym, a z serca jestem mamą, żoną, przyjaciółką, siostrą i artystką. Jestem wdzięczna, że moją pasję odkryłam tak wcześnie w życiu. Przyszła do mnie, kiedy miałam 21 lat i już ze mną została. Dzięki niej mogę kultywować zajęcie rodzinne (szyje moja mama, szyła też jej siostra), a także tradycje kultury regionalnej mojej małej ojczyzny – Kociewia. 

Moją uwagę przykuło również działanie w przestrzeni internetowej. Tworzenie online to kolejna forma tworzenia, które rozwijam i codziennie poznaję bardziej. Projektuję proste strony na WordPress, prowadzę kanały w social mediach, a także tworzę do nich grafiki i teksty. Ostatnią formą tworzenia jest copywriting dla różnych innych projektów.

Co mnie inspiruje?

Czerpię inspiracje przede wszystkim z życia codziennego. Obserwuję ludzi, zwierzęta, przyrodę i samą siebie. Rysuję i przekształcam własne szkice na hafty i kolorowanki. Przeszukuję Internet i literaturę, gdzie znajduję grafiki i teksty, które stają się moją inspiracją. Przy tworzeniu kompozycji tradycyjnych haftów kociewskich bazuję na wzorach Marii Wespowej oraz tworzę własne kompozycje. 

Pokłady energii kreatywnej i motywacji otrzymuję od moich bliskich oraz serdecznych przyjaciółek, które również tworzą rękodzieło.

Moje doświadczenie

Obecnie pracuję również na etacie, a „po godzinach” spędzam czas z rodziną i moją sztuką. Na uczelni studiowałam kierunki niezwiązane z działalnością artystyczną, jednak bliskie mojemu sercu i zainteresowaniom. Doświadczenie i wiedzę na tematy związane z moją działalnością zdobywałam i nadal zdobywam na własną rękę – poprzez kursy, szkolenia i naukę własną. Mam też w zanadrzu doświadczenia z pracy.